The Savings and Loan Banking Crisis: George Bush, the CIA, and Organized Crime

Cine este cel mai bogat? Jucători de tenis premiați în sezonul 2019

China bogată

Premiul în bani pentru tenis crește constant - atât pentru bărbați, cât și pentru femei. De exemplu, Rafael Nadal pentru prima sa victorie la Roland Garros în 2005 a primit 1 103 960 dolari (pe site-ul oficial al ATP, premiile respective sunt indicate în dolari), iar pentru a 12-a din acest an - 2 EUR , 3 milioane. La US Open, premiul a crescut și mai mult - acum Nadal a fost plătit cu 3,85 milioane de dolari, iar Roger Federer în același 2005 a primit doar 1,1 milioane de dolari.

China este îmbogățitoare. Acolo poți câștiga 4 meciuri și câștiga mai mult de 4 milioane

Prima rachetă a lumii Ashley Barty la Campionatul Final a primit un premiu record în istoria tenisului.

Dacă turneele de Grand Slam se desfășoară de mult timp politica de premii egale pentru bărbați și femei, situația este diferită cu competițiile WTA și ATP. La turneele comune, banii premiilor sunt, de asemenea, egali - de exemplu, pentru victoria de la Miami atât Roger Federer, cât și Ashley Barty au primit fiecare 1.354.010 dolari fiecare. Dar competițiile organizate separat, desigur, nu sunt orientate una către cealaltă. ATP și WTA stabilesc limite minime pentru fiecare categorie de turnee, dar nu maxime, astfel încât premiile în bani pot varia foarte mult. De exemplu, chinezii au dublat fondul de premiere al Campionatului Final Feminin, care s-a mutat de la Singapore la Shenzhen, și a fost de 14 milioane de dolari, iar la Campionatul Final masculin de la Londra, s-au acordat 9 milioane de dolari. Drept urmare, Ashley Barty și Stefanos Tsitsipas au primit bani complet diferiți - australianul a primit un cec de 4,42 milioane de dolari, iar grecul a câștigat 2,656 milioane de dolari. O diferență impresionantă se regăsește și în turneele paralele. De exemplu, ATP 500 pentru bărbați din Beijing a oferit un fond de premii de 3.666.275 USD și un turneu similar la Tokyo - 2.046.340 USD. Adevărat, japonezii au investit în sosirea lui Novak Djokovic, care a devenit campion. Cu siguranță participarea sârbilor le-a costat cel puțin 1 milion de dolari.

Nadal a câștigat peste 15 milioane de dolari

La sfârșitul sezonului 2019, 54 de jucători de tenis și 44 de jucători de tenis au depășit marca de 1 milion de dolari în premii. Privind aceste cifre, să nu uităm că impozitele sunt deduse din toți banii premiilor - în suma cerută de legislația țării care găzduiește acest turneu. Undeva, taxele consumă aproape jumătate din sumă și, în medie, se obține aproximativ o treime pe sezon. În plus, există cheltuieli obligatorii pentru deplasările între orașe, pentru salariul echipei dvs., pentru cazare și masă (deși majoritatea turneelor ​​majore compensează ultimele două puncte). Pe de altă parte, jucătorii primesc bani de la sponsori, din publicitate, inclusiv pe rețelele lor sociale. Stelele se câștigă, de asemenea, pornind de la turnee opționale și de la diferite meciuri de expoziție. Am remarcat deja că Federer a fost plătit cu aproximativ 10 milioane de dolari pentru a participa la 4 lupte cu Alexander Zverev ca parte a unui turneu în America Latină. Venitul germanului din aceste spectacole este necunoscut, dar este clar că nu a rămas în pierdere.- deși este, de asemenea, evident că Roger a câștigat mai mulți bani.

Marele jackpot al lui Federer. A câștigat mai mult într-o săptămână decât într-un an

Federer a primit 10 milioane de dolari în patru meciuri de expoziție cu Zverev în America Latină. Aceasta este mai mult decât premiile sale pentru tot sezonul!

Și Nadal a devenit liderul sezonului în ceea ce privește premiile oficiale în bani. Rafael a primit 16.349.586 dolari, cu aproape 3 milioane dolari mai mult decât Novak Djokovic (13.372.355 dolari). Ambii au câștigat două turnee de Grand Slam și două Masters fiecare, dar spaniolul a pierdut încă finala Slam, iar sârbul are doar finala Masters. Interesant este faptul că singurele înfrângeri din finale au suferit unele de altele. Nadal a fost bătut de Djokovic în meciul pentru titlul Australian Open, în timp ce Novak a pierdut cu ușurință în finală în fața Romei. Este clar că finala din Australia este mult mai scumpă decât în ​​Italia. În plus, Djokovic nu a câștigat mulți bani (la fel ca și puncte de rating) la US Open, unde a jucat în timpul meciului din etapa a 4-a cu Stan Wawrinka din cauza problemelor de sănătate.

Locul al treilea este ocupat de Federer cu câștiguri de 8.716.975 USD. Primele cinci includ, de asemenea, Dominic Tim (8.000 223 USD) și Daniil Medvedev (7 USD 902 912). Stefanos Tsitsipas , care a câștigat Campionatul Final, a terminat pe locul șase (7.272.204 USD). Karen Khachanov a câștigat 2.285.081 USD, Andrey Rublev - 1.573.436 USD. Acestea sunt rezultatele 14, respectiv 26. Rețineți că la tenisul de dublu doar câștigătorii a doi majori Robert Farah și Juan Sebastian Cabal din Columbia, care au primit 1.390.028 dolari fiecare, au depășit marca de milioane de dolari.

Și în rândul femeilor, a doua rachetă a lumii nu a intrat în top 5 prin premii în bani

În tenisul feminin, desigur, Barty are cei mai mulți premii în bani. În plus față de aproape 4,5 milioane pentru Campionatul Final și mai mult de un milion pentru Miami, Ashley a primit un jackpot solid pentru victoria de la Roland Garros - 2 649 464 de dolari. Halep (6.962.442 dolari), Naomi Osaka (6.788.282 dolari) și Bianca Andreescu (6.504.150 dolari). Interesant este că Elina Svitolina (6.126.335 dolari) a închis primii cinci, a căror singură finală din acest an a căzut în Campionatul Final. A învins-o atât pe finalista a două Căști Serena Williams (4 310 515 dolari), cât și pe a doua rachetă a lumii Karolina Plishkova (5 138 077 dolari).

Forbes a compilat o listă a jucătorilor de tenis care au câștigat peste 1 milion de dolari în sezonul 2019

Interesant, în ciuda sezonului dezastruos, pe care l-a terminat pe linia 69, Daria Kasatkina a depășit nota unui milion de premii în bani și a devenit chiar cea mai bună dintre femeile din Rusia prin acest indicator. A câștigat 1.037.359 USD și Anastasia Pavlyuchenkova - 1.023.739 USD. În același timp, Anastasia a obținut aproape de două ori mai multe puncte de rating, a devenit a 30-a rachetă din lume și prima rachetă din Rusia.

The Vietnam War: Reasons for Failure - Why the U.S. Lost

Postarea anterioară Jackpot-ul imens al lui Federer. A câștigat mai mult într-o săptămână decât într-un an
Următorul post Bazhin a fost suspectat de o relație cu Yastremskaya. A promis că va contacta un avocat